Çöpleriniz aidatınızdan düşse...?

Larissa Göl Evleri'ne katılabilecek değerler konusunda fikirler bitmiyor. işte size tüm dünyayı ilgilendiren en önemli sorunlardan biri olan küresel ısınma, ve geri dönüşüm konularında bir fikir. Basit, uygulanabilir, hem de herkes için kazançlı.


Asıl konuya gelmeden önce bir fikrin hayata geçmesinin önündeki en büyük engelden kısaca bahsetmek istiyorum. "Güncel hayatın bir parçası olma"


Bilinç oluşturma ve eğitimin uzun yıllar alacak bir süreç olduğunu ve günümüzde dünyanın daha hızlı ve efektif çözümlere ihtiyacı olduğunu düşünürsek, kişilere sağlanacak direk avantajlar ile çok daha efektif adımlar atılabilir. Bu sayede, insanların hemen uygulamaya geçmesi ve bu uygulamanın hayatın bir parçası olmasını sağlayıp sonraki nesillerin de bu güncel hayatın içindeki kavramlara aşina olması sağlanabilir.


Kişilerin yeni alışkanlıklar edinmesi için bir "çıkarı" olması gerektiğini düşünüyorum. Çabuk elde edilebilecek, direk etkileyecek bir kazanç. İşte bu mantıkla bir toplantı sırasında ilgisiz bir cümle yepyeni bir fikir ortaya çıkardı. "Çöplerin Ayrıştırılması"


Çöplerin ayrıştırılması, geri kazanım bir süredir hayatımızda var. Kimi kavramlar ortada dolaşıyor, kimi kavramlar yanlış anlaşılıyor, kimileri ise daha henüz alışkanlıkların önüne geçemiyor. Bu konuda çalışma yapan firmalar sayesinde ambalaj atıklarının ayrıştırılması ve depolanması mümkün olabiliyor. Bu sayede çöpler azalırken, geri dönüşümü yapılabilecek pek çok ambalaj ürünü çöpe gitmekten kurtuluyor.


Günlük hayatın bir parçası olması açısından ayrıştırma işlerinin evde, bireysel olarak yapılması önemli. Bu iş hayatın akışında kendine bir yer edinmeli ve bir parçası olmalı.


Bu ayrıştırma makinalarında depolanan ambalaj ürünleri geri dönüşüm firmalarına satılarak değerlendirilmektedir. Bir gelir var ise, bu geliri yaratan kişilerle paylaşılmalı, yani çöpünü ayıran ve geri dönüşüme yollayan ev sahipleri, bu geri dönüşüm satışından kazanılan paranın kendine ait olan kısmını almalı, konumuza uygun olarak aidatından düşülmeli.


Makina üreticisi firmalar bu sorunu da düşünmüş ve atılan ambalaj ürününün cinsine ve özelliklerine uygun olarak bir ödüllendirme sistemi geliştirilmiş. Bu sayede fikrin hayatın içinde bir yer edinmesi biraz daha kolay olacak. Ne de olsa geri dönüşüme atılan her bir ürün, kuruş kuruş aile bütçesine katkı sağlayacak.


Larissa Göl Evleri gibi kendi başına bir ilçe yaratabilecek boyutlardaki bir projede ister istemez düşünceler ve hayaller standardın dışına çıkıyor. Bir yandan da fikirlerin ve hayallerin doğaya, insana bişeyler kazandırması hedefleniyor.


İşte bu fikirlerden biri, şimdi sırada bu fikri gerçekleştirmek için görüşmelere başlamak var.