Ödemiş Duvağı.

Ödemiş’in girişinde yapılması planlanan düğün salonu için tek bir taşıyıcı ile taşınan bir duvağın altında iki bin kişiye hizmet verebilecek bir düğün salonu.


Membran sistemlerinin yapısal olarak kullanılması ülkemizde çok sık rastlanan uygulamalardan değil. Ancak özellikle geniş alanların taşıyıcı kolonlar kullanılmadan geçilmesi ve sistemsel olarak ortaya çıkan amorf formlar sayesinde oldukça dikkat çekici yapılar oluşturmak mümkün oluyor.


Düğün salonları ülkemizde ciddi bir ihtiyaç olmasının yanısıra içinde barındırdığı fonksiyon, standart bir yapı içine hapsedilemeyecek kadar özeldir.


Bu nedenle formun yapısal bir özellik olarak ortaya çıktığı membran sistem, yapının oluşturulmasında kullanılmıştır.


Kendine has formlar oluşturulan ve hesaplama yöntemi olan sistem mimarlıktan çok mühendislik yapısıdır. Görsel ve fonksiyon kullanımı açısından bir mimar tarafından hayal edildikten sonra işinin ehli mühendisler tarafından kurgulanmalıdır.


Yapının dayanıklılığı tamamen yüksek teknolojili malzeme bilimine dayanmakta olup, tüm yüksek teknolojili yapılar gibi en kaliteli malzemenin en iyi şekilde uygulanması ile bildiğimiz yapılardan çok daha uzun süre ve daha az işletme maliyetleri ile ayakta kalabilmektedir.


Formsal olarak devasa bir pilon tarafından taşınan örtü, Ödemiş’e girişte bütün ihtişamı ile bir duvak formunda gelenleri karşılamaktadır. Malzeme özelliği olarak içindeki hareketi ışığın süzülmesi yoluyla dışarıya taşımaktadır.


İç yerleşimi farklı büyüklükteki düğünlere göre boyutlandırılabilen bir yapıya sahip olduğu için düğünün kaç kişilik olduğunun önemi olmaksızın hep doğru ölçüde iç mekan hazırlanması mümkün olabilmektedir.

COPYRIGHT © 2018 @ İzmir / Türkiye