top of page

Öner apartmanı yıkım süreci.

10.11.2022 Binanın yıkımı tamamlanmıştır. Molozun ayrıştırılması ve atılması işleri devam etmektedir. Bir iki güne kadar moloz atımının tamamlanması planlanmaktadır.



 

07.11.2022 Üst katların yıkımı tamamlanmış olup, molozun ayrılması ve taşınması devam etmektedir. Çalışmaların bir hafta içinde tamamlanması planlanmaktadır.



 

Zemin iyileştirme çalışmaları sırasında yan apartmanın çalışma sahasına doğru geldiği gözlenmiş olup, Nazmi bey tarafından ölçümleri yaptırılarak Öner apartmanının yan apartmandan ayrılarak parselimize doğru eğilmekte olduğu tespit edilmiştir.


Çalışmaların devam etmesinin can ve mal kaybına sebep olması riskinin büyük olması nedeni ile Öner apartmanı kat sahiplerinden Zeki bey ile iletişime geçilmiş, binanın boşaltılması ve yıkımın bir an önce yapılması hususundaki gereklilik anlatılmış ve sürecin hızlandırılması konusunda talepte bulunulmuştur.


Öner apartmanının yıkımı için Nazmi bey ile çalışılması durumunda, yan yana olan binaların tek bir müteahhit tarafından yapılmasının avantajları, otopark çözümü için kabul edilen geçiş hakkının verilmesi, yıkım sürecinin çok hızlı şekilde tamamlanabileceği ve kış şartlarına kalmadan temellerin atılmasının yararları konuları Zeki beye defalarca anlatılmıştır. Zeki bey TNC Yapı firması ile anlaşma sağlamış ve süreci başlatmıştır.


Firma elindeki işlerin yoğunluğu nedeni ile yıkım sürecini ağırdan alması nedeni ile kat sahiplerinden Erdem bey ve Nazmi bey ile birlikte yaptığımız çok sayıda toplantı, telefon görüşmelerinin yanı sıra Nazmi beyin bilfiil belediyede yaptığı takip ve görüşmelere rağmen, gerek firmanın yavaş davranması, gerekse yan apartmanın boşlatılması sırasında yaşanan gecikmeler nedeni ile çok daha önce yapılabilecek olan yıkım ruhsatı 31.10.2022 tarihinde alınabilmiş ve yıkım başlatılmıştır.


Geçtiğimiz hafta içinde yapılan yıkım çalışmaları ile binanın riskli görünen yıkım süreci tamamlanmış, yıkıntının kaldırılması ve sahanın temizlemenmesi çalışmaları devam etmektedir. Sahanın temizlenmesinin ardından aynı firma tarafından derhal kazı işlerine başlanacaktır.


Toprak altı su yalıtımı, sözleşme eki teknik şartnamede 2 kat p3000 membran kullanılması olarak tanımlanmıştır. Daha önce projelendirdiğim ve yönetimini yaptığım yatırımlarda denediğim ve oldukça memnun kaldığım kristalize geçirimsizlik katkısı kullanılması konusunda Erdem beyin de bilgisi dahilinde Nazmi bey ile üretici firma arasında bir görüşme organize etmiştim. Yüklenici firmanında olumlu bulması ile konuyu Feza bey ile paylaştım. Kendisinin yapı kimyasalları konusundaki birikimi ve tecrübesine de başvurduk.


03.11.2022 tarihinde Feza bey, Nazmi bey ve firma yetkilisinin katılımı ile yaptığımız toplantıda, firma yetkilisi Serkan bey, Feza beye ve Nazmi beye yaptığı sonumun ardından soruları yanıtladı. Yapılan görüşmeler sonunda kristalize katkının şartnamede tanımlanan detaya ek olarak uygulanması konusunda fikir birliğine varıldı.


Comments


bottom of page