05.09.2019 Şantiye ziyareti.


Dış cephede yapılan taş kaplama evin cephesindeki dokuyu ortaya çıkartıyor. Doğal taş kaplama içindeki yerinde dökme taş söveler ile yapının doğramalarını çevreleyecek.

Yapının tamamında zemin katın taş dokusu ile çevrelenmesi, cephede bir bütünlük sağlarken, sıva ile kaplanan üst katın zeminle arasındaki bağı sağlıyor.


Merdiven kulesinin kaplaması konusunda farklı fikirler var, sade bir sıva ve boya ile tamamlanması söz konusu iken, cephede kullanılacak bir ahşap dokusu ile hem doğal malzemeler tamamlanmış olacak hem de doğramalar ile cephenin kalanı arasında renk bağı kurulacak.


Havuz ile ilgili görüşmeler devam ediyor. Evin bağ tarafına bir adet yüzme havuzu yapılması olası, veya bir ateş çukuru, hatta belki ikisi birden.


Evin aksi tarafından bir şelale akışı ile havuz sirkülasyonu sağlanabilir. Bu şelale havuz ile ilişkili ateş çukuruna görsel bir zemin oluştururken bir yandan da su sesinin dinlendirici etkisi ile huzur dolu akşamlar geçirmek mümkün olabilir.


Vaziyet planı üzerinde bir çalışma yapıldıktan sonra bir peyzaj mimarı desteği ile yeşil bir örtünün çevrelediği, su ve ateşin bir arada olduğu bir keyif köşesi kurgulanabilir.

COPYRIGHT © 2018 @ İzmir / Türkiye