Cephelerde kullanılabilecek doğal malzemeler.

Yaşanan evin sıcaklığı, evi ilk gördüğümüz andan yani cepheden kendini hissettirmeli. Bu nedenle kullanılacak olan malzemelerin önemi büyük.

iklimsel olarak Uşak’ta yapılacak olan projede geniş cam cephelere yer verilmesinin maliyeti yüksek. Bu nedenle camların konumu ve ölçüleri oldukça stratejik olmalı. Bir yandan güneş alacak cephelerde camlara ağırlık verilirken bir yandan da kullanılacak malzeme ve detaylar önem kazanıyor.


Dolu yüzeylerde ise malzeme seçimi evin genel karakterini yansıtmalı. Yani doğayı kucaklayan, evin içinde ve dışında ama özellikle dere boyunda oluşturulan yarı açık yaşam alanında doğayı yaşatacak villalar, üzerlerine giydikleri son katmanlarda da doğayı yansıtmalılar.


Koyu renk doğramaların çerçevelerini alanlarda kullanılabilecek olan doğal taş malzemenin yanısıra, işmiş topraktan yapılma harman tuğlası da farklı bir alternatif olabilir. Hamurunda kullanılan malzemelerin çeşitliliği ve pişirilme tekniği nedeni ile farklı tonlarda ama Yanyana geldiğinde bir bütünlük yaratan bu tuğla malzeme, bakım ihtiyacının olmaması ve zaman içinde derzlerinde veya üzerindeki küçük oyuklarda oluşabilecek yosun tabakası ile doğallığı bir adım daha öne çıkarabilir.