Foça’da ikinci etkinlik.

Geçen sefer sakin ve yağmurlu bir havada geçen etkinliğin ikincisi benzer hava şartları ile başladı. Sıkı şekilde takip ettiğimiz hava durumuna göre ise akşamüzeri saatlerinde havanın yükselmesi bekleniyor.

Start öncesi atılan boş turlar sırasında heyecanlı Volitan mürettebatı.

Liman içinde başlayan etkinlik, hava koşullarının izin vermesi ile biraz heyecanlı ama genelde rahat bir şekilde başladı.


Bu seyirde iki misafirimiz var. Bir başka deneme dört kişi yelken. Daha önce birkaç defa denize çıktığımız arkadaşlarımız, bu sefer yelken yapmanın keyfini paylaşmak üzere bizimle birlikteler.Start verildi, iddialı tekneler start hattında yerlerini aldıktan sonra daha az iddialı bizler arkadan başlayarak heyecana sonradan ortak olduk. Ancak havanın düşük olması nedeni ile çok da heyecanlı bir başlangıç olmadı. Rahat start sırasında daha önce yelken tecrübesi olmayan yeni mürettebata bazı genel bilgiler ve yapılması gerekenler ile kısa bilgilendirmeler yapıldıktan sonra yavaş bir şekilde yelken seyrine başladık.

Soğuk içecekler eşliğinde geniş havuzlukta, bir yandan sohbet bir yandan da hatıra fotoğrafları ile Foça limanından çıkıyoruz. Filonun en küçüğü olduğumuz için bizden birkaç feet (ne yazık ki geçerli ölçü birimi olduğu için kullanmak durumundayım) daha büyük olan tekneleri gözümüze kestiriyoruz.


En büyük rakibimiz komşumuz Poyraz, bize göre çok daha iyi bir pozisyonda başladı. Ancak hedefler yüksek. Bize göre çok tecrübeli olan Ahmet kaptan, misafirlerini ağırlamak ile meşgul olduğundan belki bir şansımız olabilir.


Etkinliğin ilerleyen saatlerinde fener adasının burnunu döndükten sonra pupa seyrine geçiyoruz ve hava kendini bulmaya başlıyor. Beklenen şekilde rüzgar hızı biraz artıyor ancak performans denememiz için daha çok yavaş. Rüzgarın hızını arttırması ile heyecan ve keyif de artıyor.


Orak adasının batı ucunda hakkında destanlar yazılmış olan siren kayalıklarının önünden geçerken rüzgarın hızı hissedilir olmaya başladı ve tam pupa seyri sırasında başarılı bir ayı bacağı ile oldukça hızlı şekilde seyrimize devam ediyoruz. Bu sayede daha açıktan geniş apaz giden tekneleri birer birer geçmeye başlıyoruz.


Her ne kadar adı etkinlik de olsa teknenin performansını test etme ve biraz da olsa zorlama niyetindeyiz. Bu sırada 5-5,5 knot ortalama ile pupa giderken, sonradan kayıtlara baktığımda 6,3kts en yüksek hız ile pupa-geniş apaz seyrinde ile rekorumuz geliyor.


Atatürk adasının çevresini dönerken, rakibimiz Poyraz teknesine yaklaşıyoruz. Biraz açıktan dönmesini de fırsat bilerek hızlıca geçiyoruz ve dönüş yolundayız. Tabii bu arada orsaya dönmemiz, teknenin yatması ve armadan gelen sesler ile mürettebat önce bir heyecanlanıyor, sonra ise hissedilen hızın artması nedeni ile heyecanımız hırsa dönüyor ve daha hızlı gitmenin yollarını arıyoruz.


Havanın yükselmesi ile dalgaların da kabarması, hız konusundaki heyecanımızın biraz sönmesine ve daha temkinli davranmamıza neden olsa da hızlı gitmenin ve sınırları zorluyor olmanın heyecanı ile yolumuz devam ediyoruz. Volitan'ın performansından çok memnunuz. Pek çok tekneyi geçmiş, yüksek havada kendinden beklenir şekilde stabil ve hızlı performansı bizi çok memnun ediyor.


Ancak havanın iyice yükselmesi ve dalga yüksekliklerinin ciddi şekilde artması nedeni ile tecrübesiz mürettebatımız ile yelken seyrimizi sonlandırıp motor yardımı ile limana dönmeye karar veriyoruz.

Tabii tüm bu olanlar sırasında elimizde hiç fotoğraf veya video kaydımız yok. Alınacaklar listesine bir adet aksiyon kamera ekleniyor. Yapılan seyirlerin kayıtlarının tutulabilmesi açısından önemli.


Eğlenceli bir seyir günün ardından Navionics kaydına göre maksimum hızımız 8,0 kts, ortalama hızımız 4,3 kts, Volitan'ın yüksek hava performansı oldukça tatmin edici, mürettebatın tecrübesi ve dolayısı ile performansı biraz düşük. Yavaş yavaş kazanılacak tecrübe ile performansın daha da artması olası ancak seyir rahatlığı ve performansı olarak bu veriler beklenenin üzerinde.

COPYRIGHT © 2018 @ İzmir / Türkiye