Hayaller ile birlikte ilk eskizler...

Ailecek kullandığımız bir önceki teknemizden öğrendiklerimizle birlikte ihtiyacımız olan teknenin özelliklerini çıkartmaya başladık. 


. Tek kişinin kullanabileceği boyutlarda olmalı,

. Dört kişilik bir aile konaklayabilmeli,

. Yaşam kamaranın içinde değil havuzlukta geçmeli,

. Yelken donanımlı, hızlı olmasa da denizci olmalı,

Şimdilik bu kararlarla başlayan araştırmalarımız, Kordelya isimli anonim bir ege teknesine kadar uzandı. Karınlı ve denizci bir teknenin çizgilerine sahip postalar kısa bir mühendislik kontrolünden sonra doğru yolda olduğumuzu kanıtladı.

Ve hayaller bu şekilde başladı...


Babamın ahşap maket merakı sayesinde hemen bir alt kabuk modeli yapıldı, mimarlık ikinci sınıf öğrencisinin kendini beğenmişliği ile üst kabuk tasarımlar, iç tasarımlar ve hatta basit yüzdürme testleri yapıldı.


Tabii ki babasının tecrübesi ve sağlamcı yapısı sayesinde yüzdürme testleri bir eğlenceden öte değilken, dostlardan bir gemi mühendisi ile yapılan çalışmalar ile karina, postalar salma, güverte eğrileri üretime uygun hale getirildi. Babamın biri marangoz, biri polyester satıcısı iki arkadaşı ile çıktığımız bu yol uzun ve meşakkatli ama sonunda tamamen bize göre tasarlanmış ve üretilmiş bir tekne sahibi olmanın hayali ile sonunda oldukça büyük bir ödülü olan bir yoldu.