İlk tasarım modelleri.

Fikirler, araştırmalar, esinler derken ilk tasarımlar ve modeller de oluşmaya başlıyor. Kat planları ve ölçüler ile başlıyor işler, ama bir yandan da yapıyı görmek lazım. Hayallerin biraz ortaya çıkması, kütlesel de olsa akıldaki görüntülerin gözler tarafından da görülmesi lazım.


İşte kat yüksekliği, doğramalar, cepheler derken, araya açık oturma alanları yerleştirelim derken yavaş yavaş canlanan görüntüler. Tabii ki daha çok taze, çok ham. Üzerinde çok çalışılması gerekiyor ancak şimdiden yapı şekillenmeye başlıyor.

Orijinal yapının modüler yapısına sağdık kalarak hazırlanan ilk çalışma. Cephedeki modern malzeme kullanımı ve detaylar ile yapının ofis sahiplerinin istediği karakterde olması hedefleniyor. Cephedeki modüler modernlik vurgusunun yanısıra akslarda taşıyıcılar doğal malzemeler ile kaplanarak vurgulanıyor.

Her ofise denk gelen doğramalar arasında içerideki çalışmalar sırasında ihtiyaç duyulan konsantrasyon kaybolmasını önlemek için dolu yüzeyler yerleştirilebilir. Bu yüzeyler, tabela için gerekli alanları sağlarken, bu alanlarda kullanılacak tabela boyutları, yazı büyüklükleri yönetim tarafından netleştirilir ve bu sayede ihtiyaç duyulan tabelalar kullanılırken, yapının cephesinde bir kalabalık ve düzensizlik oluşmasının önüne geçilebilir.


Ve belkide yapıya görsel ve fonksiyonel açıdan en önemli kazanç, blokların ortasında bulunan açık oturma alanları. Her katta, şaşırtmalı olarak yerleştirilen bu alanlar iki kat yüksekliğinde açık alanların oluşmasına olanak sağlıyor. Bu alanların iki kat yüksekliğinde olması, burayı kullanan kişilerin kendilerini biraz daha ferah hissetmelerini sağlıyor. Bir yandan da büyük saksılarda yerleştirilen ağaçlarının gölgesinde, az önce biten gergin toplantının havasından veya uzun bir telefon konuşmasının stresinden uzaklaşılmasını sağlıyor.Mevcut yönetmelik ile ilgili bir durum da var. Mevcut yapı zemindeki dükkanların üzerinde 8 adet ofis katı olarak yapılmış. Ancak mevcut imar durumu toplam 8 kata izin veriyor. Değişiklik olmaması durumunda ofis katları bir kat azalıyor. Bu durumda en son katta bulunan ofisler bir bloktaki her katta ikişer adet olacak şekilde kendilerine yer bulabilir.

Bu durumda ise kat alanları arttırılabilir, bloklardan birinde her katta 6 adet ofis olurken diğerinde 8 adet ofis olabilir. İlave ofislerden 2 adet fazla olan ise uygulamayı yapacak firmaya verilerek İnşaat maliyetinden düşürülebilir.


O zaman yapının görseli aşağıdaki şekel dönüşüyor. Tabii kat sahiplerinin olurunu aldıktan sonra...