İvrindi Girişi

Balıkesir’in İvrindi ilçesi. Yeni dönem belediye başkanı yüzölçümü bakımından oldukça büyük bir ilçe olan İvrindi’nin merkezinin ilçeye yakışır şekilde gelişmesini ve modern yapılar ve alanlar ile kendini doğru ifade eden bir ilçe olmasını arzu ediyor.


Bu amaçla Balıkesir ile Edremit ana yolundan ilçeye girilen kavşağın tam girişindeki köşe parselde, yeni yapılan hastanenin hemen yanında bir yapı tasarlamaya karar verdik.


Yapının bir giriş noktası olması ve yoldan geçen herkes için ilgi odağı olması öncelikli hedef. Bunun için beklenmedik bir şeyler lazım. Örneğin hiç beklemediğiniz bir yerde 17 katlı iki kule.

Kuleler arazi şekilleri nedeni ile ana yol üzerinde çok uzaktan görülebilmekte.


Modern bir çizgiye sahip kuleler, anadolunun eşsiz kültüründen mimari detaylara sahip. Ama görmek için biraz özen göstermelisiniz.


Uzun yola çıkıldığında en büyük eğlence ara ara verilen molalar, yöresel alışverişler. İşte kulelerin altı bir ticaret alanı. Yolda kısa bir mola, biraz alışveriş, biraz dinlenme. Bildiğiniz dinlenme tesislerinden çok farklı.

İki kulenin altında yeşilliklerin içinde yarı gölge oturma alanları ve bahçe düzenlemelerinin içinde osmanlı mimarisinin detaylar, şadırvan, havuzlar ve dinlenme alanları.


Bir yandan da olmazsa olmazımız ticaret. Balıkesir’in denizle buluşma aracı olan ana yolun üzerindeki konumu ile çarşı bir yandan yolcuların uğrak noktası iken bir yandan da yatırımcıları ve dükkan sahiplerinin geçim kaynağı.


Görüşmeler devam ediyor. Arsa sahibi ile yatırımcının fikir birliği içinde olduğu proje İvrindi ilçesine yeni dönem belediye başkanının getirmek istediği modern silüetin ilk taşı olma yolunda ilerliyor.

COPYRIGHT © 2018 @ İzmir / Türkiye