Kemalpaşa'da modern ve sade bir yaşam alanı.

Proje, Yukarı Kızılca'ya döner dönmez hemen yolun içerisinde sırtını ormana dayamış bir parselde bulunan 6 adet özel villadan oluşmaktadır. Özel villa olarak adlandırmamızın sebebi, kişisel detaylar ile sahibinin tarzını yansıtacak olmasıdır.


Eğimli bir yapıya sahip olan arazi, katların her birinden araziye çıkılmasına olanak sağlıyor. Pozan İnşaat firması tarafından yapımı üstlenilen proje, firma ile birlikte hazırladığımız bir önceki proje olan Kordelya Park'ta çok beğenilen, tek katlı müstakil evlerin arazinin eğimli yapısı sayesinde bir başka yorumu olacak.


Altı adet ev, bir bahçe içinde konumlandırılmaktadır. Parsele en üst kottan girilmektedir. Bu sayede site içi yol villaların yaşam alanlarının tersinde kalmakta, villaların içindeki yaşam sırasında araç ve yollar kesinlikle görülmemektedir.

Girişin üst kottan verilmesi sayesinde yaşam alanları üst kata yerleştirilmiştir. Araçlar ile hem zemin olarak girilen üst kat, ofis veya yatak odası olarak kullanılabilecek bir oda, bir banyo ve oldukça geniş bir yaşam alanından oluşmaktadır. Bu yaşam alanı, girişten itibaren sırasıyla mutfak, yemek odası ve salon alanlarının birbiri içine girmesi ile oluşmakta, her alanı karşılayan geniş doğramalar ile kendine ait teraslara açılmaktadır.


Yol cephesinde bulunan oda, günümüzde giderek artan sayıda kullanılan ev ofis mantığına uygun olarak direk antre ile ilişikte olacak şekilde tasarlanmaktadır. Bu sayede gündelik hayatın biraz dışında, tamamen ayrı bir ofis ortamı yaratılması mümkün olmaktayken, giriş terasının uzantısı olarak planlanan odaya ait teras, istenildiğinde ayr bir giriş terası olarak kullanılabilmektedir.

Yaşam katındaki odanın yatak odası olarak kullanılabilmesi amacı ile, iki kişilik bir yatak ve gömme dolap yerleştirilebilecek boyutlarda planlanmıştır. Hemen yanında bulunan banyo, hem yaşam alanına hem de odaya hizmet vermektedir.


Yaşam alanı açık alan olarak tasarlanmıştır. Kolon, kiriş gibi yapısal elemanların tasarımda özel olarak düşünülmesi sayesinde yaklaşık 70m2 olan alan herhangi bir engel olmaksızın kullanılabilmektedir. Bu kadar geniş ve tek bir alanın kat yüksekliği ise tabii ki normal kat yüksekliğinden daha fazla olarak düşünülmektedir.


Yapısal elemanların alanı bölmemesinin bir diğer avantajı ise, yapı her ne kadar tamamen açık alan olarak tasarlanmış olsa da ilk paragrafta söylendiği üzere sahibinin isteklerine göre şekil alabilmekte, alanlar fonksiyonlara göre bölünebilmektedir. Bu da kullanım esnekliğini sağlamaktadır.


Mutfak ve yemek odasından ulaşılan yemek terası, İzmir'in olmazsa olmazı açık alan kullanımını desteklemektedir. Zemin terası niteliğinde olan yemek terası, güzel havalarda mutfağın hemen yanı başında bir yemek ve misafir ağırlama alanı olarak kullanılabilmektedir. Mutfak bacası ile yan yana tasarlanan barbekü ise mangal keyfine her zaman hazır olmanızı sağlamaktadır.


Oturma alanının bir duvarı, ki biz bu duvara yaşam duvarı diyoruz, multimedya ve şömineyi bir arada barındırmaktadır. Bu sayede açık havanın tadını çıkarmak istemediğiniz zamanlarda huzurlu şömine başı sohbetleri veya özel ses sistemi ile heyecan dolu sinema akşamları yapmanıza olanak sağlamaktadır. Yaşam alanının tamamen açık olması sayesinde şömine ambiyansı yemek odası ve mutfaktan da algılanmakta, güzel bir film izlerken mutfaktan bir şeyler almak için odayı terketmeniz gerekmeyecek.


Oturma alanının önünde oldukça geniş bir teras ile yaşam katı sona eriyor. Alt kattaki odaların üst döşemesinin dışarı çıkması sayesinde oluşan geniş terasa çıkan doğramaların alt profillerinin döşemeye gömülmesi sayesinde sürme camları açtığınızda sanki dışarıda oturuyormuş gibi hissedeceksiniz. Tabii ki teras, ayrı bir oturma grubu veya güneşlenme koltuklarını barındıracak kadar geniş.


Terasın yanında bulunan yürüyüş yolu sayesinde direk yemek terası ile bağlanırken, alt kota inen bahçe merdivenlerine de bu yol sayesinde ulaşabiliyorsunuz. Terasın üst kotta olması sayesinde sitenin bahçesinden biraz daha yukarıda, karşıdaki dağ manzarasına biraz daha hakim olarak akşam saatlerinin keyifini çıkarabilirsiniz.


Yaşam alanında, girişin hemen solunda bulunan düz kol merdiven ile odaların bulunduğu alt kata ulaşılmaktadır. Alt kattaki bulunan yatak odaları direk bahçeye çıkılabilen geniş doğramalara sahip. Bu sayede, Kordelya Park projesinde ev sahiplerini mutlu eden, müstakil ve tek katlı yaşamı projeye taşımak mümkün olabiliyor.


Yatak odalarından çıkılan bahçe, her villanın kendine özel olarak peyzaj öğeleri ile ayrılmış, yaklaşık 180m2 büyüklüğündedir. Bu bahçede bulunan alanlar, kişisel kullanım için özelleştirilecek olup, ev sahibinin isteğine göre peyzajın yapılması planlanmaktadır. Kemalpaşa'nın verimli toprak yapısı ve iklimi sayesinde kiraz ağaçları ile bezenmiş bir bahçe, köpeğiniz için oyun alanı veya aile bireylerinin vakit geçirebileceği özel olarak yaratmak elinizde.


Hemen bahçenin önünden geçen yüksek peyzaj öğeleri ile özel bahçenizden ayrılmış olan site içi yürüyüş yolu, sitenin alt kotunda bulunan ortak kullanıma ait havuz ve peyzaj alanına ev sahiplerini ulaştırmaktadır.


Altı ev için havuz başında lüks otelleri andıran güneşlenme terasları, günün büyük kısmını havuz başında güneşlenerek geçirmenize olanak sağlamaktadır. Ayrıca geniş çim alanlar, misafirleriniz ile havuz başında armutlarda oturmanıza olanak sağlamaktadır.


Yukarıda bir kısmı belirtilen ve daha pek çok özelliği bir arada barındıran proje, özel tasarımlar ile villa kavramının gerçekten hakettiği noktaya gelmesi için planlanmaktadır.