Planlar, planlar, planlar...

Kat planları üzerinde çalışmalar devam ediyor. Emsal alanı hesabı, oda sayısı, açık mutfak rakamlar ve dört işlem. Hepsi kullanışlı, yeterli alanlara sahip alanlar oluşturmak için.Giriş katında, çalışma odası olarak tefrişlenen alan, direk dışarıdan girilebilen bir ev ofisi alanı olarak değerlendirilebilir. Veya ailenin büyüklerini merdivenlerden kurtarmak için bir yatak odası olarak düşünülebilir.


Antre, oda ve tuvalete direk ulaşımı olan ve vestiyere sahip alan, 6m2 alanı ile kalabalık misafirleri karşılamak veya uğurlamak için yeterli alana sahip. Diğer yandan, ofisten direk dışarı çıkış için olanak sağlıyor.


Yaşam alanı yapısal olarak tek bir hacim olacak şekilde tasarlandı. 60m2 kullanım alanına sahip olan alan, mutfak, yemek odası ve salon için tek bir hacim sunuyor. Yaşam alanında kiriş ve kolon benzeri yapısal elemanların bulunmaması sayesinde tek hacim olarak kullanılabileceği gibi, istenirse, kapalı mutfak, mutfak ve yemek odası bir arada veya hepsi ayrı alanlar olacak şekilde düzenlenebilir.


Merdiven yaşam alanını direk olarak alt kattaki odalara bağlıyor. 100c genişliğinde tasarlanan düz kollu merdiven, modern çizgilerin devamı olmanın yanısıra, kullanım sadeliğini de iç mekana kazandırıyor.


Yemek odasından çıkılan 20m2'lik üst teras, yakın mutfak bağlantısı sayesinde dışarıda yemek yenmesine, ve hemen mutfak duvarının dışındaki barbekü kullanımına olanak sağlıyor.


Yaşam alanının önünde bulunan açık alan ise 40m2 alana sahip. Zemine sıfır doğramaları sayesinde açıldığında direk iç ve dış mekanların bir arada kullanımına olanak sağlıyor.


Geniş saçakları ise güneş kırıcı görevini üstlenerek sıcak yaz günlerinde iç mekanın serin kalması için kullanıldı.


Yaşamanın bir duvarı, şömine ve televizyon ünitesi için dolu olarak bırakıldı. Diğer iki cephenin duvar boyunda doğramaları ile gerçekten temiz bir form ve aydınlık bir ortam yaratıldı. Ortada oturma alanının planlanması sayesinde, oturma alanına müdahale etmeden dış mekana ulaşılabiliyor.


Alt kat ise yatak odalarına ayrıldı. Üç adet yatak odası bulunan bu kat, direk bahçe çıkışı ile her odadan bahçenin ve peyzajın tadının çıkarılmasına olanak sağlıyor.


13,00m2 kullanım alanına sahip iki oda, misafirler ve çocuklar için yatak odası olarak düşünüldü. Planda da görebileceğiniz gibi birer adet 2m genişliğinde gömme dolap ve 160cm eninde iki kişilik yatak yerleştirilecek şekilde tefrişlenebiliyor.


Bu iki odaya hizmet vermek üzere bir adet banyo var. 1,5/1m boyutlarında bir adet duş, 120cm genişliğinde lavabo ve bir adet asma klozet ile kullanışlı ve iyi organize edilmiş bir banyo.


Ebeveyn için ayrılmış toplam alan 27m2. Giyinme alanının hemen yanından geçilerek girilen oda, duvar dibinde bulunan banyonun yanından yatak bölümüne ulaşılarak, her fonksiyon için ayrı alanlar olarak tasarlandı. Bu sayede uyuyan kişi rahatsız edilmeden giyinme ve banyo fonksiyonlarının yerine getirilmesi düşünüldü.


Tüm odalar 3m'lik bir cepheye sahip. Her birinin ulaştığı teras alanı direk çimlerle ve her eve ait özel bahçe ile direk ilişkide.


Merdivenden inince hemen sağda bulunan kapı ile girilebilen alan spor odası, sinema odası ve benzeri fonksiyonlar için 35m2'lik bir alan. Bu alan toprak altında kaldığı için yönetmeliklerden faydalanarak emsal alanından sayılmayabilir. Şimdilik bu alanı dolgu alan olarak değerlendirebiliriz. Bu alanın kullanım özelliklerine bağlı olarak 60m2'ye kadar çıkarılması söz konusu.

Çalışmalar devam ediyor. Sağlıkla kalın...

COPYRIGHT © 2018 @ İzmir / Türkiye