Sanayi niyet, Sanat kısmet.

Yatırımcı toplantısı sırasında hararetli hararetli fonksiyon, alanlar, konuşuluyor. Bostanlı Reyhan pastanesinde yapılan toplantıda herkes ortaya fikirler sunuyor, kimi hemen çürütülüyor, kimi ise üzerinde uzun tartışmalar sonucunda bir kenara yazılıyor.


Amaç mevcut arazinin çevreye uygun olarak değerlendirilmesi. Arsa sahibi ile yatırımcı arasında önceden anlaşılmış bazı konular var ancak herkes yeni ve yenilikçi fikirlere açık. Zaten toplantının yapılma amacı da bu.


Toplantının sonlarına doğru bir süre önce televizyonda izlenen bir programda sanayi sitelerindeki dükkanların bazı sanat severler tarafından atölye hatta hem atölye hem de ev olarak kiralandığı ve değerlendirildiği konuşuluyor. Ve işte ampul yandı. Zanaat sitesi.


Zanaat'ın kelime anlamı Türk Dil Kurumu kayıtlarında "İnsanların maddeye dayanan gereksinimlerini karşılamak için yapılan, öğrenimle birlikte deneyim, beceri ve ustalık gerektiren iş, sınaat" olarak geçiyor. Yani neredeyse bir sanayi sitesinde gerçekleştirilen faaliyetlerin tanımı.


Ve kurulacak olan sitenin her iki kullanıma da uygun olması konusunda fikir birliğine varıldı. Hatta bu iki tanımın birleşmesi ile de projenin konseptine uygun bir kelime türetildi. Sanaat Sitesi.


Şimdi sıra bu fikrin yapılabilirliğini araştırmakta.