Volitan ile ilk toplu seyir.

Eski Foça yelkencileri ile birlikte kış sezonunda her ayın ilk haftası düzenlenen toplu seyir etkinliğine Volitan ekibi olarak katıldık.


İlk toplu etkinlikte tasarımda verdiğimiz bazı kararların Volitan’ın performansına etkilerini görmek için büyük bir şans.


Yağmurlu ama sakin bir havada yapılan etkinlikte iki kişi keyifli bir yelken seyri yaparken, hep akılda neler iyileştirilebilir soruları.

Bir etkinlik olması nedeni ile ekibi arkadan takip edip, farklı denemeler yapmak ilk hedef. Asıl merakımız aranın açılıp açılmamasıydı.


Çok sakin bir havada başlayan etkinlik, yağmura rağmen ilk defa pek çok tekne ile yan yana olmanın verdiği keyifle devam ediyordu.


Volitan orta sınıf deplasmana sahip bir teknedir. DLR değeri 250’dir. Ayrıca gezi sınıfı bir tekne olması nedeni ile büyük yelken alanı yoktur. Bu nedenlerle mevcut düşük hava koşullarında performansının çok iyi olması beklenmez. Ancak çevremizdeki bilinen marka tekneler ile birlikte hareket ettiğimizi görünce çok mutlu olduk. Çünkü asıl performansını daha yüksek havalarda göstermesini bekliyorduk.

Şimdi soğuğun ve ıslanmış olmanın etkilerini biraz olsun azaltma zamanı. Yelken yaparken de olsa kamaraya kısa bir ziyaret ve kaynayan su ile birlikte birer bitki çayının kokusu.


Volitan’ın tasarımının çıkış noktalarından ve en önemli özelliği olan havuzluğun yelken sırasındaki kullanımını değerlendirme zamanı. Sakin havada dik konumda iskele tarafında uzun oturup keyif yapıyoruz. Dümenin hemen iki yanındaki bardaklıkların önüne gelmesi gereken krom parçayı daha yapmadığım için ne yazık ki dümen başında bir elimde çayımla durmak zorundayım. Bu konuya bir çözüm bulunmalı.

Ve hava şartları nedeni ile etkinlik yarıda bitiyor. Bir anons ile tüm tekneler limana dönmek için motor basıyoruz.


Bugünün kazancı yıkanmış yelkenler, biraz üşümüş ama mutlu mürettebat. Çıkarımlar ise, düşük havalarda beklenenin üzerinde performans, bimininin su almayacak bir malzemeden yapılması gerekliliği.

COPYRIGHT © 2018 @ İzmir / Türkiye