Volitan

1998 yılında üç kişilik bir ailenin denizde kaliteli zaman geçirmesine olanak sağlayacak en küçük boyutlu tekneye ulaşmak üzere çıkılmış bir yol.

 

Hayal etme ve tasarım sürecinin üç yıl sürmesinin ardından projelendirme çalışmaları başladı. Uygulama aşamasına geçilmesi ise detaylı çalışmalar sonunda bir yıl sürdü. İşletme maliyetlerinin düşürülmesi açısından polyester kalıp sistemi ile üretilmesi planlanmasının yanısıra teknede ahşap detaylardan uzak kalmamak adına güvertede tik detaylar kullanılmıştır. 

Akdeniz ve özellikle Ege denizi kıyılarında teknedeki yaşam uzun süreler boyunca dışarıda geçmektedir. Bu nedenle tasarımında kokpit çok daha büyük teknelerde olan boyutlarda ve kullanımı çeşitlendirecek şekilde yapıldı. Yelken kullanımı sırasında kokpitteki hayatın olumsuz etkilenmemesi için tüm kontroller kıçta dümen ile ayrılmış bir alana toplanmıştır. Dümenin iki tarafında bulunan koltuklarda ise vinçlerin hemen yanında bardaklık detayı yerleştirilmiştir. Ne de olsa yelken keyif işidir, ister çayla kahveyle ister şarapla birayla.

COPYRIGHT © 2018 @ İzmir / Türkiye